Poradnik dla Rodziców
Chciałbyś, aby twoje dziecko polubiło matematykę, a liczenie stało się dla niego ciekawe? Nie musisz czekać na moment rozpoczęcia edukacji szkolnej. dowiedz się więcej
Gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest prześladowane w szkole, przeżywasz szok i nie wiesz, co z tym faktem zrobić. Jest Ci trudno w to uwierzyć. Wydaje Ci się, że to Twoja wina i czujesz złość. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko przeżywa to samo i to Ty musisz mu pomóc.
Niektóre dzieci ukrywają swój problem. To nie oznacza, że nie maja do Ciebie zaufania – być może nie chcą Cię zmartwić albo wstydzą się, że nie potrafią sobie same poradzić i wina tkwi w nich samych.
Poniżej zamieszczamy link do ważnych informacji na ten temat. Zachęcamy do zapoznania się.
Pobierz
W procesie szkolnego uczenia się motywacja odgrywa dużą role. Jest siłą pobudzająca do nauki, zdobywania wiedzy, rozszerzania zainteresowań.
To, jak dziecko będzie sobie radziło w szkole zależy nie tylko od jego zdolności umysłowych, inteligencji czy predyspozycji. Duże znaczenie ma także sytuacja w rodzinie, styl wychowania, postawy rodziców, organizacja życia domowego.
Poniżej zamieszczamy link do prezentacji na ten temat. Zachęcamy do zapoznania się.
Pobierz
Przemoc i agresja istniały zawsze, są one częścią kultury, składnikiem stosunków międzyludzkich, nierozłącznym elementem dziejów historii. Przemoc upokarza , powoduje cierpienie i nieobliczalne szkody, rodzi nienawiść i pragnienie odwetu, tworzy błędne koło w stosunkach międzyludzkich i wcześniej, czy później odbije się negatywnie na osobowości i zachowaniu człowieka. O zjawisku agresji i przemocy w najbliższej przyszłości będą decydowały postawy młodzieży. To od Was rodzice w największym stopniu zależy jaką będziemy mieli młodzież!
Poniżej zamieszczamy link do prezentacji na temat agresji wśród dzieci. Zachęcamy do zapoznania się.
Dobrze ukształtowanego dziecięcia trzeba pilnować, aby równie dobrze rosło, aby tej pierwiastkowej budowy nie nadwyrężało, słabych zaś i źle utworzonych tak należy kierować i prowadzić, aby te zboczenia sprostować i uchybienia, ile można, naprawić*. Jędrzej Śniadecki
Poniżej zamieszczamy link do prezentacji na temat wad postawy u dzieci. Zachęcamy do zapoznania się.
"Dzieci często stają się ofiarami krzywdzenia fizycznego i emocjonalnego, zaniedbania oraz wykorzystywania seksualnego. Ich potrzeby i prawa ciągle nie są wystarczająco dostrzegane i respektowane."
Kliknij w ten link aby dowiedzieć się jak temu zaradzić: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
W wielu rodzinach bicie jest wciąż stosowaną i akceptowaną metodą wychowawczą.
Większość ludzi nie widzi nic złego w wymierzaniu klapsa niegrzecznemu dziecku. A przecież pojedynczy klaps w połączeniu z frustracją może wyzwolić cały łańcuch agresji i przemocy, który kończy się fizycznym znęcaniem. Trzeba wiedzieć, że bicie dzieci powoduje nie tylko uszkodzenia ciała, ale przynosi szereg fatalnych w skutkach konsekwencji, mających wpływ na psychikę, fizjologię, proces uczenia się i sferę relacji społecznych.
Kliknij w ten link i zobacz jak możesz przerwać ponury zwyczaj stosowania kar cielesnych: Strefa Bezpiecznego Rodzica
W naszych oczach to tylko kolejna sterta zabawek: wiemy przecież, że takie same, czy też bardzo podobne zabawki czekają na naszego malucha w domu. Niestety! Nasze dziecko chciałoby mieć właśnie tę lalkę/ ten samochodzik. Właśnie ten, nie żaden inny! Argument, że lalkom i tak jest już ciasno na półce, a samochodzikom w garażu, zupełnie nie trafia do małego człowieka. Próba odsunięcia zakupu w czasie tylko zaognia sytuację, nie pomagają "prośby, ani groźby"...
Zachęcamy do przeczytania artykułu Patrycji Malickiej zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje. Opisuje dlaczego krzyczymy na dzieci oraz przedstawia listę kroków, które pomogą nam i naszym dzieciom przetrwać trudne momenty bez krzyku. Cały artykuł znajduje się na stronie www Fundacji Dzieci Niczyje
W celu zapewnienia warunków organizacyjnych do bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów w szkole prosimy o systematyczne, minimum cotygodniowe sprawdzanie dzieciom czystości głów. Jest to najlepsza możliwość skutecznego leczenia wszawicy oraz działań profilaktycznych, które w efekcie mogą zapobiec jej rozprzestrzenianiu.
Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się dziecku tak samo, jak zdarza mu się zapomnieć zeszytu do szkoły czy odrobić pracę domową. Nikt tu nie jest winny, gdyż infekcja nie wynika z braku higieny lub ubóstwa rodziny. W takim samym stopniu może ona dotknąć dzieci zadbanych, jak i pochodzących z mniej zamożnych domów.
Dzięki współpracy i komunikacji na linii szkoła – dom- szkoła można tego skutecznie uniknąć.
RODZICU, BĄDŹ CZUJNY!
- Dziecko zarażone wszami głowowymi często drapie się po głowie.
- Świąd i pieczenie skóry jest spowodowany substancją, którą wydziela wesz głowowa. Może być to przyczyną frustracji dziecka i utrudniać mu koncentrację podczas lekcji.
- Wszawicą może zarazić się zarówno uczeń, który ma długie, jak i krótkie włosy.
- Czystość włosów nie ma wpływu na podatność na infekcję.
- Wszawica najczęściej dosięga dzieci między 3 a 12 rokiem życia.
MIEJ ŚWIADOMOŚĆ, CZEGO SIĘ OBAWIAĆ
- Wszy głowowe mają barwę brązową lub szarą. Wielkością i kształtem przypominają ziarenka sezamu.
- Wszy głowowe nie potrafią skakać lub latać. Ich jedynym sposobem poruszania się jest pełzanie.
- Jaja wszy są nazywane gnidami. Mają one wielkość główki od szpilki i wytwarzają substancję kleistą, która zwiększa ich przyczepność do włosów.
- Zarówno wszy, jak i gnidy głowowe mogą nie być dostrzeżone na pierwszy rzut oka. Pasożyty lubią ciepło, dlatego bytują przy korzeniu włosa.
- Okolicami głowy, w których najprościej jest znaleźć wszy, są partie przy uszach oraz karku.
- Wszy głowowe nie przenoszą chorób.
Jak wykryć wszy? Jak postępować?
- Sprawdzając włosy w okolicy uszu oraz karku głowy;
- W przypadku długich włosów najłatwiej jest je wykryć podczas czesania włosów specjalnym grzebieniem nad białą kartką;
- Należy czesać włosy suche i wyczesywać je w pozycji pochylonej – głową do dołu nad białą kartka papieru;
- Jeśli niektóre „kropki” na kartce się poruszają to z dużym prawdopodobieństwem są to wszy;
- Poświęć czas na systematyczne czesanie włosów specjalnym, gęstym grzebieniem. Czesać powinna się cała rodzina. Czym szybciej wykryje się wszy, tym szybciej się ich pozbędziemy;
- Włosy należy czesać bardzo dokładnie, wszy i ich jajeczka są bardzo małe i trudne do usunięcia;
- Należy także zastosować mycie włosów szamponem przeciwko wszom;
- Po uwolnieniu się od wszy, należy jeszcze czesać się specjalnym grzebieniem przez 10-14 dni. Da to pewność, że zastosowana metoda leczenia była skuteczna.
Czystość włosów należy sprawdzać systematycznie przynajmniej raz w tygodniu.
Leki dostępne są w aptekach, można je kupić bez recepty, należy stosować się ściśle do zaleceń zawartych w ulotce.
Zachęcamy również do zapoznania się z procedurą postępowania w przypadku stwierdzenia występowanie wszawicy w szkole
Szersze informacje o tej tematyce można uzyskać na stronach internetowych m.in. www.nawszy.pl
Zapraszamy również na stronę szkoły: sp.glebokie.pl
Rodzicom zależy na tym, by ich dzieci były posłuszne, czyli wykonywały ich polecenia, zachowywały się w określony sposób. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zachęcać dzieci do współpracy, powinniśmy sobie na początku zdać sprawę z tego, że nasze potrzeby bardzo często nie pokrywają się z potrzebami dzieci. To nam dorosłym przeszkadza bałagan. To my mamy potrzebę sprzątać. Potrzeba sprzątania u dziecka natomiast pojawia się dopiero ok. 13. roku życia, gdy zaczyna mu zależeć na opinii rówieśników, którzy odwiedzają je w domu...
Zachęcamy do przeczytania artykułu Anety Kwaśny zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje. Opisuje on skąd się bierze nieposłuszeństwo naszych dzieci w wykonywaniu poleceń oraz udziela kilku cennych porad jak sobie radzić w takich sytuacjach, aby dziecko było w stanie przyjąć pewne zasady jako własne. Cały artykuł znajduje się na stronie www Fundacji Dzieci Niczyje
PKP Polskie Linie Klejowe SA proponują w ramach akcji "Bezpieczny przejazd" rozwiązanie quizu, który pozwoli sprawdzić swoją wiedzę na temat bepziecznego przejścia przez przejazd kolejowy.
Dla bardziej dociekliwych przygotowano również zbiór wszystkich przepisów prawnych związanych z bezpieczeństwem na obszarze kolejowym oraz przejazdach, a także obowiązków zarządców dróg i infrastruktury kolejowej.
Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z materiałami przygotowanymi na stronie bezpieczny-przejazd.pl, które mogą pomóc uniknąć tragedii
Film powstał z myślą o dzieciach, w ramach programu "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka" Celem programu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także odpowiedzialnego zachowania wokół infrastruktury energetycznej.
Pochwały i zachęty pomagają dziecku w kształtowaniu samooceny, dodają wiary we własne możliwości, pomagają lepiej radzić sobie z problemami, dają poczucie bezpieczeństwa. Koniecznie chwalmy nasze dzieci!...
Zapraszamy do lektury artykułu Marleny Trąbińskiej-Haduch zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje. Tekst opisuje zasady związane z chwaleniem dzieci, podkreśla bardzo ważną rolę pochwał w wychowaniu dziecka, oraz zwraca uwagę na pułapki związane z chwaleniem. Cały artykuł znajduje się na stronie www Fundacji Dzieci Niczyje.
Złość często ma swoje źródło w narastającej w nas bezsilności. Rodzicom małych dzieci zazwyczaj nieobce są oba te przeżycia, zwłaszcza, gdy są zmęczeni, brakuje osoby, która by ich wspierała w codziennych trudach, a do tego dziecko wciąż nie przestaje płakać mimo ogromnych starań opiekunów, by się uspokoiło...
Zapraszamy do lektury artykułu Anety Kwaśny zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje. Tekst opisuje przyczyny złości w czasie wychowania małych dzici, uczy analizy i oceny swojej sytuacji a także podpowiada sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które wywołują u nas złość. Cały artykuł znajduje się na stronie www Fundacji Dzieci Niczyje.
Rodzice są dla dzieci najważniejszymi dorosłymi – to od nich maluchy uczą się, jakimi prawami rządzi się świat, są dla dziecka nauczycielami, towarzyszami, opiekunami. Na bazie tego, co rodzice myślą, mówią, przekazują dziecku w bezpośrednim kontakcie z nim, maluch buduje obraz samego siebie i poczucie własnej wartości – zaczyna w określony sposób myśleć o sobie, wyobrażać sobie siebie...
Zapraszamy do lektury artykułu Anety Kwaśny zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Dzieci Niczyje. Artykuł mówi o tym, że to rodzice są najważniejszymi osobami do naśladowania przez dzieci, i to rodzice w znacznym stopniu kształtują u dzieci obraz ich samych. Pokazuje sposoby pomagające dziecku budować pozytywny obraz siebie samego i pozwalające mu uwolnić się od grania ról. Cały artykuł znajduje się na stronie www Fundacji Dzieci Niczyje.
„Dopalacze” to termin powszechnie znany. Powstało bardzo dużo publikacji prasowych i telewizyjnych na ich temat w związku z uchwałą Sejmu z 8 października 2010 r. dotyczącą nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i rozpowszechniania „dopalaczy”. Te substancje o działaniu psychoaktywnym najczęściej przyjmują postać suszu do palenia lub pigułek. Mają działanie stymulujące, psychodeliczne lub halucynogenne. Sprzedawane były (do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy) jako przedmioty kolekcjonerskie w specjalnych sklepach lub przez Internet. „Dopalacze” działają w podobny sposób jak narkotyki, lecz słabiej. Mimo to w wielu przypadkach spowodowały, że ludzie, którzy ich zażywali, trafiali do szpitalnych oddziałów toksykologicznych z silnymi objawami zatrucia. Warto zatem znać nazwy „dopalaczy”, pod jaką postacią występują, jak wyglądają oraz jak działają. Więcej informacji można znaleźć na następujących stronach Internetowych:
Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
-
* wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu
-
* robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody
-
* publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają
-
* podszywane się pod kogoś w Sieci
Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.
Praktyczne porady dla młodych internautów
-
Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
-
Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, nr tel. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
-
Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
-
Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
-
Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
-
Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
-
Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
-
Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło.
-
Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
-
Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
-
Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło pamiętaj ,żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
-
Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu.
-
Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, nr tel., informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
-
Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
-
Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.
-
Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.
-
W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Wybierz je wspólnie z rodzicami i zainstalujcie odpowiedni program.
Co Powinno niepokoić?
Istnieją pewne znaki, które mogą sygnalizować, że twoje dziecko może mieć kłopoty związane z korzystaniem z Internetu. Zachęcamy Cię do zapoznania się z listą niepokojących symptomów. Wyłączanie ekranu Jeśli twoje dziecko szybko zmienia oglądaną właśnie stronę lub wyłącza monitor, gdy wchodzisz do pokoju, może to oznaczać, że ogląda coś, czego wolałbyś, aby nie oglądało. Spokojnie poproś je o pokazanie tego, co jest na ekranie.
-
Dziwne telefony Jeśli twoje dziecko nagle zaczyna otrzymywać telefony od nieznajomych dorosłych, sprawdź skąd są te połączenia i porozmawiaj o tym z dzieckiem.
-
Korzystanie z komputera w późnych godzinach nocnych Jeśli twoje dziecko korzysta z komputera późno w nocy, prawdopodobnie czatuje online. Usta l z nim, że może to robić tylko w określonych porach dnia.
-
Nagły przypływ gotówki Jeśli twoje dziecko nagle ma więcej pieniędzy niż zwykle od ciebie otrzymuje, zaczyna nosić ubrania, których nigdy u niego nie widziałeś lub otrzymuje prezenty, sprawdź źródło pochodzenia tych rzeczy. Pedofile często wydają duże sumy pieniędzy, aby „wkupić się" w łaski dziecka.
-
Wycofywanie się z kontaktów z dotychczasowymi przyjaciółmi lub rodziną Pedofile, sekty i inne niebezpieczne grupy zawsze starają się rozluźnić kontakty dziecka z ludźmi, którzy je kochają i dbają o nie. Im większa jest przepaść między dzieckiem a jego rodziną, tym łatwiej im nawiązać bliskie relacje ze swoją ofiarą.
Jeśli zauważyłeś je u swojego dziecka, nie wpadaj w panikę, nie przeprowadzaj dramatycznego dochodzenia. Nie oskarżaj i nie obwiniaj dziecka. Porozmawiaj z nim spokojnie o swoich obawach. Wspólnie spróbujcie wyjaśnić, co się stało i znaleźć rozwiązanie problemu.
Jak interweniować?
Co robić, kiedy zawiedzie profilaktyka i dziecko poinformuje nas o jakimś nieprzyjemnym incydencie? Podstawową zasadą jest wysłuchać i nie obwiniać. Nie lekceważmy usłyszanej informacji i nie reagujmy nerwowo. „Odcięcie” od Sieci nie jest dobrym pomysłem, ponieważ to nie dziecko jest winne, że natrafiło w Internecie na niewłaściwe treści lub stało się ofiarą przestępstwa. Sprawdźmy raczej, w jaki sposób dziecko postępowało, co tak naprawdę się wydarzyło i pochwalmy je za to, że nas poinformowało. Zapewnijmy je również o naszej pomocy.
Jeśli Ty lub ktoś inny (szczególnie dziecko) zetknęło się z pornografią z udziałem małoletnich, koniecznie odwiedź stronę www.dyzurnet.pl - to hotline, który przyjmuje i reaguje na zgłoszenia, dotyczące występowania w Internecie treści nielegalnych (pornografia dziecięca, treści rasistowskie i ksenofobiczne).
Jeśli masz podejrzenie, że zostało złamane prawo, to pod żadnym pozorem nie działaj na własną rękę, tylko jak najszybciej powiadom policję (tel.: 997 lub 112, albo www.policja.pl). Nie usuwaj dowodów przestępstwa – nawet jeśli będzie to wulgarny lub nieprzyjemny list, bądź inny plik.
Jeśli sprawa wymaga przesłuchania dziecka, domagaj się możliwości skorzystania z tzw. niebieskiego pokoju (więcej informacji o procedurach związanych z udziałem dziecka w postępowaniu karnym można znaleźć na stronach Fundacji Dzieci Niczyje– www.fdn.pl).