Cześć Ich pamięci!

Cześć Ich pamięci!

W dniu 10 listopada 2022r. w ramach Święta Niepodległości odbył się uroczysty Apel Poległych  w Miejscu Pamięci w Młodowie zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Głębokiem we współpracy  ze Stowarzyszeniem Młodów-Głębokie i OSP Głębokie.

W apelu wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Pan Dariusz Chorużyk, radni: Panowie Ryszard Lewicki i Włodzimierz Źrałka, sołtys Młodowa Pan Andrzej Jamrozowicz, Dyrektor ZEAS-u Pani Urszula Sikorska, ksiądz Proboszcz Ryszard Rutkowski, członkowie Stowarzyszenia Młodów- Głębokie, członkowie OSP Głębokie, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy OSP i poczet flagowy ze szkoły.

W miejscu spotkania dokonano dwóch egzekucji podczas drugiej wojny światowej.
Pierwsza z nich miała miejsce 11 listopada 1943 roku. W odwecie za atak partyzantów na niemiecki patrol żandarmi rozstrzelał 10 zakładników w obecności miejscowej ludności. Druga egzekucja obyła się 15 września 1944 roku obok miejsca egzekucji z 1943 roku. W odwet za wykolejenie niemieckiego transportu kolejowego rozstrzelano 18 zakładników, wśród których znajdowało się 12 żołnierzy Armii Krajowej  z Nawojowej.  Uczczono  pamięć zakładników rozstrzelanych w dniu 11 XI 1943 roku oraz  15 IX 1944 roku:                     Stefana Chmiela, Emila Chyży, Bolesława Jojczyka, Władysława Kudlika,   Zdzisława Legutko, Wojciecha Leśniaka, Romana Walewskiego, Stanisława Wieczorka,  Antoniego Wiśniewskiego, Franciszka Zagajskiego, Józefa Dąb, Józefa Janeczko,  Tadeusza Kamiński vel Zygmunta Wokacza, Stanisława Kociołka,  Czesława Kucharskiego, Czesława Leśniaka, Adama Matyjewicza, Adolfa Ptaka, Stanisława Siedlarza, Eustachego Ścibor-Rylskiego,  TadeuszaSzczygła,EmilaWaltera, Jana Misiewicza, Władysława Zaborowskiego oraz czterech nieznanych zakładników. Delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem.

W ramach akcji „Do Hymnu” o symbolicznej godzinie 11.11 zostały odśpiewane 4 zwrotki  „Mazurka Dąbrowskiego”.

Na zakończenie apelu Pani Danuta Kulig, prezes Stowarzyszenia Młodów- Głębokie odczytała fragment wywiadu z naocznym świadkiem wydarzeń Panią Marią Tokarz.

Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzała montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów, włączając się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W programie wykorzystano wiersze z tomiku „Nie zginie Wasz ślad” autorstwa Pani Małgorzaty Miczulskiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Łomnicy.

Dziękujemy za udział. Zapraszamy za rok.

Joanna Jamrozowicz